Zbarvení bíglů

Zbarvení bíglů

Bígla si každý nejastěji představí jako psa s tříbarevným zbarvením, ale variant zbarvení existuje několik:

Tricolor
Tříbarevně zbarvení bíglové mají různě velké plotny nebo skvrny černé, hnědé a bílé barvy. Je to zbarvení nejběžnější a mnohdy je mylně vykládáno jako jediné správné. Tento typ zbarvení je dominantním zbarvením a v nějaké variantě tohoto zbarvení se rodí téměř 80 % bíglů. Hnědá bývá v odstínech od světle hnědé až žluté až po výraznou červeně hnědou. Barva sedla může být černá i hnědočerná. Sedlo může být buď celistvé, nebo může být rozděleno na různě ohraničené nepravidelné plotny.

Bicolor
Toto zbarvení je relativně méně časté. Aby se narodil takto zbarvený jedinec, musí vlohu pro tuto barvu nést oba rodiče. Základní bílá je doplněna plotnami a skvrnami odstínů hnědé barvy, jejichž intenzita se pohybuje od světlé až po tmavou. Podle intenzity hnědé se rozlišují variety zbarvení tzv. lemon & white (citronová a bílá), kde hnědá je velice světlá, skoro žlutá a bílá mívá smetanový nádech; tan & white (hnědá tříslová) a red & white (výrazné hnědé až hnědočervené cihlové zbarvení). Je zajímavé, že pro lemon & white zbarvení bývá charakteristické velmi tmavé, skoro černé zbarvení nosní houby, kdežto rázy tan & white a red & white mívají nosy zbarvené masově či játrově. Intenzita barvy nosu v rázech masové až játrové barvy může během roku kolísat v závislosti na ročním období a u fen také v závislosti na hormonálním cyklu.

Pied
Jedinci zbarvení v typu pied mají barevných plotnách a skvrnách namíchány (namelírovány) vícebarevné chlupy. Podle barvy, která převažuje, rozlišujeme psy lemonpied, harepied a badgerpied. Lemonpiedi mají převážně světlé až krémové chlupy, mezi nimiž prosvítají chlupy s černou a bílou špičkou. Chlupy harepiedů jsou převážně hnědé a melír tvoří chlupy zakončené černou barvou. Barevně tedy připomínají srst zajíce, a proto se tato varianta označuje jako zaječí melír. Chlupy badgerpiedů jsou naopak převážně černé a melírují je chlupy s bílou špičkou. Tato barevná varianta se označuje jako jezevčí melír. Barevné varianty s pied jsou nejméně se vyskytující variantou barevných rázů u bígla. Opět platí, že vlohu pro pied musí nést ve svých genech oba rodiče.

Mottled
Mottled jsou bíglové, kteří mají v bílých plotnách (hlavně na nohách a čenichu) malinké flíčky hnědého nebo černého zbarvení. Tyto drobné flíčky se mohou vyskytovat spolu se všemi barevnými variantami. Rozeznáváme tedy tzv. tricolor mottled (tříbarevní kropenatí), lemon mottled (citronoví kropenatí), tan mottled (hnědí kropenatí), a red mottled (červení kropenatí). Štěňátka, která se narodí jako mottled, mají charakteristické tmavé flíčky na polštářcích tlapek, které s věkem splývají a tmavnou, takže typický mottled má tmavé polštářky tlapek. Další charakteristický rys je, že bílá barva mottled bíglů bývá spíše smetanová než čistě bílá a velmi často je vidět okolo čenichu a na konci tlapek smetanové až špinavě světle hnědé zbarvení. Nosy typických mottled bíglů mívají zvláštní šedohnědý nádech. Charakteristické flíčky mottled bíglů se také objevují během několika dní po narození.

Zdroj: BeagleClub